Deprivácia
Deprivácia je zlý psychický stav, ktorý vzniká, keď človek nemôže uspokojovať svoje potreby. Existuje index relatívnej deprivácie. Je zostavený z určitých položiek, ktoré charakterizujú určitý nedostatok (napr. chýba denne jedno teplé jedlo, v byte nie je WC, rodina si nemôže dovoliť pobyt na dovolenke mimo bydliska, škála ukazovateľov je podstatne širšia). Najznámejší je Townsendov index, cca 65 položiek.
Townsend rozlišuje tri rôzne formy relatívnej deprivácie:
1.deprivácia z nedostatočnej výživy, ošatenia a ďalších potrieb, ktoré sú v danej spoločnosti obvyklé,
2.deprivácia z poklesu pod obvyklú životnú úroveň,
3. deprivácia z poklesu pod to, čo by bolo úrovňou väčšiny, pri lepšej redistribúcii prostriedkov.
Hranica chudoby je určená porovnávaním deprivácie, meranej pomocou indexu a príjmom, vyjadreným ako násobok veľkosti nároku na soc. podporu.
Na meranie rozdeľovania príjmov a na porovnávanie jednotlivých krajín z tohto hľadiska sa používa Giniho koeficient. Koeficient je súhrnnou mierou nerovnosti v príjmoch. Veľkosť koeficientu predstavuje podiel celkového príjmu, ktorý treba prerozdeliť, aby sme dostali úplne rovné rozdelenie príjmu. Teda čím je hodnota vyššia, tým je rozdelenie nerovnomernejšie, alebo naopak čím je hodnota koeficientu nižšia, tým je miera prerozdelenia v krajine vyššia.