Etický kodex Čas
5.1 Etický kodex Čas
Etický kodex pro streetwork vychází z etického kodexu sociálních pracovníků:
ETICKÉ ZÁSADY OBECNĚ
1.1 Sociální, psychologická a zdravotní péče je založena na hodnotách demokracie a lidských práv, které jsou vyjádřeny v Chartě lidských práv Spojených národů, v Úmluvě o právech dítěte a v etickém kodexu Práv pacientů. Dále se řídí zákony tohoto státu, které se od uvedených kodexů odvíjejí.
1.2 Terénní pracovník ctí jedinečnost každého člověka bez ohledu na jeho původ, etnickou příslušnost, mateřský jazyk, věk, zdravotní stav, sexuální orientaci, ekonomickou situaci, náboženské a politické přesvědčení a bez ohledu na to, jak se podílí na životě celé společnosti.
1.3 Mezi základní hodnoty řadíme práva jedinců na soukromí, důvěrnost, sebeurčení a autonomii. Tyto principy se uplatňují i v přístupu ke klientům a musí být v souladu nejen s profesionálními povinnostmi, ale i se zákonem.
1.4 Právo každého jedince na seberealizaci je zpochybnitelné pokud dochází k omezení takového práva u druhých osob.
1.5 Terénní pracovník usiluje o zajištění vysoké odborné úrovně, přičemž poskytuje pouze ty služby, které odpovídají standardům pro terénní programy (standardy minimální léčebné péče, standardy sociálních služeb, …) a individuálním kompetencím jednotlivých pracovníků.
1.6 Součástí etického přístupu je dobrá vůle pomáhat na základě znalostí, dovedností a zkušeností jednotlivcům, skupinám a komunitám při jejich rozvoji a při řešení konfliktů se společností.
1.7 Profesionální odpovědnost má prioritu před osobními zájmy.