HOSPODÁRSTVO ako materiálny podklad sociálnej politiky
21. HOSPODÁRSTVO ako materiálny podklad sociálnej politiky
SP je závislá na výkonnosti hospodárstva.
Rozlišujeme 2 základné systémy usporiadania hospodárstva:
• liberálny
• dirigistický model centrálne riadeného hospodárstva.
V čistej podobe takmer nevyskytujú a hranice medzi nimi niekedy dosť ťažko rozpoznať.
Liberalizmus vychádza z individualizmu, racionalizmu a deistického obrazu sveta. Liberalizmus je presvedčený, že z úsilia jednotlivcov o ich dobro automaticky vznikne poriadok, ktorý bude vyhovovať najlepšie všetkým.
Racionalizmus liberalizmu – jednotlivec nie je viazaný nikým „zhora“ alebo mimo seba, lebo je neobmedzene autonómny. Základom je rozum.
Deizmus liberalizmu – pôsobenie Boha obmedzuje iba na akt stvorenia.
Liberálny hospodársky poriadok – je ekonomická sloboda jednotlivca, voľná súťaž jednotlivých aktérov na trhu, ktorá riadi vzťahy medzi jednotlivými hospodárskymi subjektami, a súkromné vlastníctvo.
Hospodársky liberalizmus bol reakciou na prekonané, resp. zanikajúce spoločenské poriadky. Zlyhávanie klasického hospodárskeho liberalizmu založeného na samoregulačných silách sa ukázalo napríklad v nedostatočnom zvládnutí problémov infraštruktúry (ktorá nevynášala a jednotlivci nemali o ňu záujem), v krízach a zhubne sa prejavila zmluvná sloboda.. Liberáli uvedomili potrebu korekcií.
Neoliberalizmus nechápe už slobodný hospodársky poriadok ako prirodzený poriadok, do ktorého nie je dovolené zasiahnuť. štát dostal v hospodárstve opäť úlohy, napr. potieranie monopolov, udržanie stabilnej meny, podpora zamestnanosti a hospodárskeho rastu.