Sociometrické šetrenie
Ako sa to robí prakticky?
– robia sa v malých skupinách – zhruba do 12 až 15 ľudí
– položte otázky/ jedna voľba/možnosť
– sociometrická matica (výsledky).
Prakticky sociometrické šetrenie napr. v triede (chceme zistiť, kto je v skupine vodcom. Položíme otázky, na ktoré budú odpovedať. Napr. koho by ste si so sebou zobrali na dovolenku? – alebo naopak: Koho by ste si so sebou na dovolenku určite nezobrali?
Odpovede – môžeme si ich dať do sociometrickej matice/tabuľky/ kto koho koľkokrát volil, napísal, alebo si to môžeme kresliť – ako obrázok -/a potom zistíme, kto je v tej skupine vodca napr. morálny – musí nám byť jasné, že tento človek ovplyvňuje skupinu. Ak chceme vplývať na skupinu, chceme zmeniť atmosféru v tejto skupine, musíme ovplyvniť vodcu.
Ak ku otázke koho by ste si nevzali určite so sebou na dovolenku? – vyjde Katka, väčšinou volieb alebo všetky voľby –teda je úplne sociálne vylúčená z danej skupiny, a musíme jej ako pedagógovia pomôcť, napr. vyjadriť podporu pri odpovedi – ju pochváliť – aby ju skupina začala tiež akceptovať ako svojho člena):
Pojmy sociometrického výskumu/šetrenia:
Sociometrický status: platí iba v skupine, ktorú šetríme, t.zn., že môžeme zistiť, kto je v tejto skupine vodcom, ale platí to len v tejto skupine, v ktorej robíme šetrenie, v inej skupine to neplatí, je to počet všetkých výberov, ktoré jedinec získal (aj pozitívne, aj negatívne).
Sociometrická expanzivita: iba v prípade, že členovia skupiny majú neobmedzený počet výberov (napr. niekto by si na dovolenku vybral jedného, niekto viacerých a niekto nikoho – ale toto platí iba pri neobmedzenom počte výberov).
Sociometrický vodca (hviezda): ten člen skupiny, ktorý dostal najviac pozitívnych volieb.
Sociometricky vylúčený: ten, kto má veľa negatívnych volieb, je odmietnutý.
Sociometricky izolovaný: ten, kto nemá ani pozitívne a ani negatívne voľby.